تبلیغات
بچه های ده بالا - سراب نیلوفر؛ پهنه آبی مبهوت كننده كرمانشاه در فصل بهار
جمعه 12 فروردین 1390

سراب نیلوفر؛ پهنه آبی مبهوت كننده كرمانشاه در فصل بهار

   نوشته شده توسط: saeed    

سراب نیلوفر؛
 پهنه آبی مبهوت كننده كرمانشاه در فصل بهار

استان كرمانشاه یكی از زیباترین استانهای ایران از نظر جاذبه های گردشگری است، این استان با پیشینه ای كهن و ساختار تاریخی و طبیعی كه دارد هر ساله گردشگران بی شماری را از نقاط مختلف به سمت خود می كشاند.

ازجاذبه‌های طبیعی بسیار استان كرمانشاه، می‌توان از سراب نیلوفر به عنوان فضایی مبهوت كننده نام برد كه در فصل بهار با زیبایی مثال زدنی اش چشم هر بیننده ای را به خود خیره می كند، این سراب یكی از زیباترین سراب های متعدد كرمانشاه است كه همه ساله به ویژه در ایام نوروز، آغوش خود را به روی میهمانان و گردشگران داخلی و خارجی می گشاید.

سراب نیلوفر در14 كیلومتری شمال غربی شهر كرمانشاه، در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه كوه كماجار درارتفاع 1331 متری از سطح دریا و در مساحتی در حدود 25 هكتار واقع شده است.

این سراب به صورت استخر وسیعی است كه مملو از گل های نیلوفر است كه غنچه ها و برگ های آن سر از آب برآورده و سطح وسیعی از سرآب را پوشانده است.

تمایز منطقه بی نظیر سراب نیلوفر با سایر پدیده های مشابه در برخورداری از گونه گیاهی نادر، زیبا و بدیع

نیلوفراست كه خود به تنهایی قادر به جذب گردشگران منطقه ای و فرا منطقه ای جهت بازدید از این گل است.

نیلوفر یكی از زیباترین گلهایی است كه به دلیل تقدسی كه دارد، دارای جایگاه ویژه ای در بین سایر گلهاست كه زیباترین مجموعه آن را در سراب نیلوفر كرمانشاه می توان نظاره گر بود.

گل نیلوفر به دلیل تقدسی كه دارد و با توجه به اینكه این تقدس ریشه در اعتقادات و باورهای مردم این سرزمین دارد، دارای جایگاه ویژه ای در ادیان، نقوش و معماری ایران باستان است كه یكی از نمونه های بارز آن را در نقوش طاق بستان كرمانشاه می توان دید.

نیلوفر مظهر صلح و صفا و هدیه ای شاهانه جهت پیشكشی برای شرفیاب شدن است. گذشته از باورهای باستانی رویش نیلوفر آبی كه بصورت انبوه تنها در تالاب انزلی در استان گیلان وجود دارد، موجب جذب گردشگران و علاقمندان است، ماه گل دهی این گیاه، زیباترین منظره طبیعی را به نمایش می گذارد و سراب نیلوفر در واقع ارزش وجودی خود را مدیون نیلوفر های آبی آن است و این شكنندگی زیست محیطی لزوم توجه پیش از پیش برای حفظ وجلوگیری از تخریب و انقراض این پدیده نادر و با ارزش را می رساند.

طبق افسانه های قدیمی كرمانشاه گنجینه ای از خسرو پرویز شاه ساسانی در اعماق این سراب وجود دارد، عمق بعضی از جاهای این سراب به بیش از 32 متر ثبت شده و دارای غارهای زیر زمینی هم هست.

سراب زیبای نیلوفر دارای چند چشمه جوشان است كه آب این سراب را تامین می كند، آب سراب نیلوفر آنچنان زلال است كه ساقه گل های نیلوفر از زیر آن به وضوح نمایان است و با وزش نسیم و حركت آب، این گل ها به رقص درآمده و اوج آرامش را به انسان می بخشند.

همچنین این سراب وسیع كه به صورت یك استخر بسیار بزرگ است برای انواع ورزش های آبی، از جمله قایقرانی و شنا نیزمناسب است.

سراب نیلوفر كرمانشاه ظرفیت بهره دهی آب فراوان دارد و برای پرورش ماهی نیز مناسب است، در سال های اخیر جهت رفاه بازدیدكنندگان در اطراف این سراب تأسیسات و پاركی احداث شده است.

در حال حاضر سراب نیلوفر یكی از جاذبه های طبیعی و گردشگری استان كرمانشاه و یكی از مناطق نمونه گردشگری كشور محسوب می شود.

در استان كرمانشاه 550 سراب و چشمه بزرگ و كوچك وجود دارد كه از آن جمله می توان به سرابهای روانسر، بیستون، سنقر، هرسین، دربند، قنبر، خضر زنده و ... اشاره كرد.